dieta reklama internet zabawa hobby dzieci          dieta reklama internet zabawa hobby dzieci

wtorek, 6 grudnia 2011

Andżelika - znaczenie imienia


Andżelika

 

Znaczenie imienia: 
"anielska"
Liczba dla imienia: 2
Kolor dla imienia :
Biały
Znak zodiaku: Waga
Planeta: Wensu
Odmiany i zdrobnienia: Anielka, Nela, Anielcia, Andżela
Patron : bł. Angelika z Milazzo oraz bł. Maria Angelika Mastroti z PapasideroCharakterystyka imienia

Andżelika to kobieta miła i życzliwa wobec innych, posiadająca sporo subtelności i wdzięku. Ma dobry ale jednocześnie słaby i zmienny charakter. Andżelika często jednak kieruje się bardziej sercem niż rozumem. Andżelika zawodowo często zajmuje się pięknem, harmonią i sztuką, tak więc Andżeliki zazwyczaj studiują na artystycznych uczelniach lub technicznych związanych z architekturą.

Greckim słowem "angelos" nazywano najpierw wszelkich wysłanników, posłańców i kurierów, później słowo to przylgnęło do niebiańskich duchów, wysłanników Boga - czyli do aniołów. Jest kilka imion o znaczeniu "anioł" lub "anielska". Imię Andżelika (pisane też: Angelika) zastąpiło trochę staroświecką już Anielę i pompatyczną Angelinę. Andżelika przywędrowała do nas z Włoch, a do włoskiego imię to trafiło przez średniowieczną łacinę z greki. Śladem włoskiego pochodzenia jest owo "dż". Tu wyjaśnijmy sobie pisownię. Po włosku i w innych językach zachodniej Europy imię to jest pisane przez "g" i "c": Angelica. My piszemy je po polsku, przez "k" - ale wtedy trzeba już spolszczyć całe imię i pisać je właśnie przez "dż": Andżelika. Nie "Angelika" - bo to znaczyłoby, że "g" należy czytać jak "g". 


Pochodzenie imienia Andżelika

Andżelika znaczy "anielska", zaś anioły to duchy powietrzne i podniebne na ziemi zjawiające się tylko wyjątkowo. Niebo było - w myśl wielu dawnych wyobrażeń - nie tylko siedzibą aniołów, ale i idei, czyli wiecznych wzorców wszelkich rzeczy na ziemi. Imię Andżelika nieustannie o tym przypomina, każe patrzeć wzwyż i doskonalić się wewnętrznie. Liczba tego imienia równa się dwa, a dwójka jest liczbą zgody, kompromisu i łagodności. Te cechy również przejawiają się charakterze Andżelik. Z punktu widzenia astrologii oznacza to, ze imię Andżelika jest pod opieką Wenus. Andżeliki mają swoje ideały i dążą do tego, aby wszystko wokół nich było "jak z obrazka". Unikają zaś bałaganu, chaosu, pośpiechu, wszelkich sytuacji niejasnych i nieokreślonych, a także nieczystych myśli. Najlepiej czują się tam, gdzie pozostały jeszcze ślady dobrych obyczajów i arystokratycznych manier. Imię to skłania także do tego, aby zawodowo zajmować się pięknem, harmonią i sztuką, tak więc Andżeliki zazwyczaj studiują na artystycznych uczelniach, a jeśli już na politechnice - to architekturę.Andżelika imieniny obchodzi:

 • 4 stycznia 
 • 27 stycznia
 • 11 marca
 • 17 sierpniaZapraszamy do zapisania się na naszego newslettera,
zespół www.znaczenie-imion.blogspot.com

sobota, 3 grudnia 2011

Andrzej - znaczenie imienia


Andrzej

 

Znaczenie imienia: 
"mężny"
Liczba dla imienia: 7
Kolor dla imienia :
Czerwony
Znak zodiaku: Koziorożec
Planeta: Słońce
Odmiany i zdrobnienia: Andruszko, Andrzejek, Jędrek, Jędruś, Jędrzejek, Ondrzejek, Ondraszek, Ondrysz
Patron : Święty Andrzej Apostoł - Jeden z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. Patron Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji i Szkocji, a także podróżnych, rybaków, rycerzy, rzeźników, małżeństw oraz chorych na różyczkę i czerwonkę.

                Święty Andrzej - Metropolita Krety, bronił czci ikon. Zapoczątkował nowy rodzaj pieśni kościelnej, zw. kanonem.
 

                Święty Andrzej Świerad - Prowadził ascetyczny sposób życia. Spał w pozycji siedzącej na pniu, otoczonym ostrymi prętami. Na pół legendarny krzewiciel chrześcijaństwa na ziemi sądeckiej.
Charakterystyka imienia

Andrzej jest cholerykiem o żywym usposobieniu. Jest niezależnym i dumnym awanturnikiem posiadającym silne życie wewnętrzne i bardzo bogatą egzystencję zewnętrzną. To mężczyzna skłonny do działania oraz refleksji. Andrzej jest osobą obiektywną, która potrafi przyznać się do popełnionego błędu. Ma wyostrzone poczucie sprawiedliwości. Andrzej obdarzony jest szczerą oraz wnikliwą naturą.


Pochodzenie imienia Andrzej

Greckie imię "Andreas" (nasz Andrzej albo Jędrzej) pochodzi od słowa "andreios", czyli "męski, mężny, dzielny". A chociaż wywodzi się ono z greki, to pierwszy ze słynnych Andrzejów był Izraelitą, rybakiem z Galilei, który jako pierwszy poszedł za Jezusem, a potem powiedział do swego brata Szymona Piotra: "znalazłem Mesjasza". Tak więc już na początku na kartach Biblii imię Andrzej nosi człowiek, który wie, czego szuka, nie waha się i potrafi w okamgnieniu podejmować decyzje, które odmienią całe jego życie. Komuś takiemu rzeczywiście należy się imię Mężny! Według późniejszych świadectw św. Andrzej Apostoł odbywał długie podróże misyjne. Zginął w Grecji śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery X. Znak taki nosi odtąd nazwę krzyża św. Andrzeja. W średniowieczu krążyły pogłoski, że św. Andrzej dostał od Jezusa specjalny przekaz tajemnych nauk, które przekazał z kolei swoim uczniom. Istnieją obrazy, na których widać wkomponowane w treść dzieła znaczki "X", świadczące o tym, że malarz, autor obrazu, należał do grona wtajemniczonych.Andrzej imieniny obchodzi:

 • 4 Lutego
 • 16 Maja
 • 13 Lipca
 • 21 Lipca
 • 10 Listopada
 • 30 Listopada  Zapraszamy do zapisania się na naszego newslettera,
  zespół www.znaczenie-imion.blogspot.com